A legrövidebb út keresése kémiai hullámok révén

Előadó: 
Tóth Ágota
Időpont: 
2009. április 21. (kedd) (Egész nap)
Szervező: 
Draskovics Gábor

Tóth Ágota tanárnő vegyészként végzett 1990-ben a JATE TTK-n. PhD fokozatát 1994-szerezte meg a Nyugat Virginiai Egyetemen (USA), majd 1995-től a JATE/SZTE TTIK Fizikai Kémiai Tanszékén dolgozik, jelenleg docensként. Előadóként általános és fizikai kémiát oktat többek között biológia, fizika és környezettan szakos hallgatóknak. Kutatási területe a kémiai reakciók során spontán kialakuló térbeli és időbeli szerkezetek (nemlineáris dinamika, kémiai hullámok).

Előadónk Teller Ede (1991) és Gál József (2005) után a harmadik magyar, aki elnyerte az ún. IgNobel-díjat 2008-ban, amit olyak tudományos kísérletekért ítélnek oda, amelyek kivitelezésüket tekintve abszolút színvonalasak, ám eredményük – az angol eredeti pontos fordítása szerint – „először megmosolyogtató, utána elgondolkodtató”. Tóth Ágota tanárnő japán kollégáival legrövidebb út keresésének problémáját mutatta be egy biológiai példán.  Ehhez nyálkagomba darabokat helyeztek labirintusba, majd két pontra táplálékforrást raktak. Az egyesült nyálkagomba fonalas szerkezete a legrövidebb utat jelölte ki. Az eredményeknek fontos gyakorlati haszna lehet pl. a közlekedési hálózatok tervezésénél. Ne feledjük, a kutatásról szóló publikáció 2000-ben a Nature-ben jelent meg, amely az egyik legrangosabb természettudományos folyóirat!
Az előadáson tehát lesz szó kémiai hullámokról, útkeresésről, nyálkagombákról és a kémia még sok érdekességéről – közérthető módon, nem csak „természettudósoknak”. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!