A hagiográfia kezdetei - a késő antikvitás

Előadó: 
Sághy Marianne
Időpont: 
2008. április 8. (kedd) (Egész nap)
Szervező: 
Quadrivium Műhely

Az Eötvös Kollégium és a Quadrivium műhely közös előadássorozatot indít, mely a középkori szentkultuszokat járja körül, és különböző tudományos perspektívákból tárgyalja.

Első előadásunk a szentéletrajz műfajának kialakulását, és annak társadalmi, történeti hátterét mutatja be a kora-keresztény egyházatyák: többek közt Szent Antal, Remete Szent Pál főbb műveit elemezve 45 percben. Szó esik még a felbomló Nyugat-Római Birodalom emberének gondolatvilágáról, arról hogy milyen társadalmi és egyéni szükségleteknek tett eleget az ebben az időben kialakuló szent, valamint arról, hogy fonódott össze a világi hatalom és az egyházi elit aszkézise – megteremtve ezzel a kétezer éves egyház alapjait.

Előadónk Sághy Marianne történész. Tanulmányait az ELTE BTK történelem-francia szakán, majd Oxfordban, Poitiers-ben és a Princetoni egyetemen végezte. Jelenleg a Közép-Európai Egyetem (CEU) és az ELTE BTK oktatója. Kutatási területe a késő antikvitás egyház- és kultúrtörténete, hagiográfia, a későközépkori egyház és a politikai filozófia története.