Eötvös-esték

"Eszi, nem eszi, nem kap mást"? - néhány szó az antropo-entomofágiáról

Dr. Torma Attila

Enni vagy nem enni? Antropo-entomofágia: régi jelenség új köntösben

Egy kis mRNS: Karikó Katalin áttörése a vakcinákon túl

Dr. Villányi Zoltán

Hogyan működik az mRNS vakcina? Milyen egyéb felhasználási lehetőségeket kínál ez a technológia? Neked milyen ötleteid vannak ezzel kapcsolatban?

Ha a fenti kérdések téged is kíváncsivá tesznek, vagy csak át szeretnéd gondolni újra az mRNS-hez köthető módszereket, netán te magad is elgondolkodtál már Karikó Katalin találmányának távlatain, akkor látogass el az előadásomra!

A gázai háború háttere

Dr. Ferwagner Péter Ákos

A 2023 októberében kirobbant véres és brutális gázai háború ismét ráirányította a figyelmet a palesztin problémára. A térségbeli konfliktus legalább száz éve foglalkoztatja a nemzetközi közvéleményt és diplomáciát, de úgy tűnik, hogy a megoldás továbbra is nagyon távoli. Mi az oka az ellentéteknek? Vallásháborúról van szó? A nagyhatalmak érdekeinek ütközéseiről? Mik a legégetőbb problémák? Az előadás ezekre a kérdésekre (is) keresi a választ.

A biztonságos szórakozás határai – avagy bevezetés a „bulijogba”

Prof. Dr. Karsai Krisztina és Dr. Ragány Zoltán

Aki szeret szórakozni, megtalálja a neki tetsző és az igényeit kielégítő bulihelyeket a szegedi éjszakában: beszélgetés, karaoke, koncerthallgatás, tánc és egyebek - több tucatnyi hely várja a szórakozni vágyókat. A szórakozóhelyek mint fizikai terek alkalmasak a biztonságos időtöltésre, hiszen enélkül ki se nyithatnának – de hogy biztonságban, baj nélkül „túlélünk-e” egy görbe estét, az valójában rajtunk és a többi bulitárson múlik.

Tadzsikisztán - egy nagyon más világ, ahonnan van mit (vissza)tanulnunk

Dr. Barta Károly

Az előadó 2023-ban közel egy hónapot töltött kollégáival Tadzsikisztánban, ahol egy kutatási projekt keretein belül üledékmintákat gyűjtöttek, mely célja a hegységemelkedés és a völgybevágódás ütemének meghatározása volt ún. OSL kormeghatározási módszerrel. A munka mellett a résztvevőknek lehetőségük nyílt csodaszép tájakat felkeresni, megismerni a helyi lakosságot, bepillantást nyerni a mindennapi örömeikbe és problémáikba.

Lézerek és nukleáris energia, avagy a nukleáris világ energia problémája a közelmúlt (lézeres) Nobel-díjai apropóján

Dr. Osvay Károly

Lézerek és nukleáris energia, avagy a nukleáris világ energia problémája a közelmúlt (lézeres) Nobel-díjai apropóján

Barátaink, a bennünk lakó, hasznos baktériumok

Dr. Ádász Anna

Előadásom során bemutatom, hogy a bennünk élő baktériumok milyen hatással vannak szervezetünkre. Szó lesz arról is hogyan befolyásolja étkezésünk a jó és a rossz baktériumok elszaporodását testünkben. Végezetül beszélek a manapság (újra?) divatosnak számító böjtről (fasting).

Jó lenne, ha nem vágnád itt nekem a pofákat!

Dr. Kasik László

Az előadás fókuszában a személyközi problémákhoz való viszonyulásunk és azok megoldási módjai állnak. Ehhez kapcsolódóan lesz szó a megküzdési stratégiák jellemzőiről, illetve arról, mindehhez hogyan illeszkednek — vagy sem — kommunikációs stílusaink. Érdemes vagy sem pofákat vágni…

Egy kevés matematika hasznos alkalmazásokkal

Dr. Németh József

Az előadás mottója az, hogy kevés matematikával is lehet érdekes, hasznos alkalmazásokat megvalósítani.

Elsősorban olyan szélsőérték-problémákkal foglalkozunk, amelyek a mindennapi életben fordulnak elő (pl. milyen alakú legyen a konzervdoboz, hogy legkevesebb anyag legyen szükséges az elkészítéséhez).

Útikalauz a befektetések világába

Kunstár András

Érdekel a befektetések világa, de megtakarításaiddal csak a befőttesüvegig jutsz el? Úgy érzed, hogy ideje nem csak gondolkozni, hanem aktívan tenni is anyagi jövőd építéséért? Ha szeretnél megismerkedni a befektetések izgalmas világával, akkor látogass el az Útikalauz a befektetések világába c. előadásomra, amelynek keretében kézzelfogható tudást, gyakorlatias tippeket osztok meg a hallgatósággal.

Előzetes tudás nem szükséges, csak a kíváncsiság és érdeklődés!